Militaarne Hiiumaa
 
   
  Sissejuhatus  
  Sissejuhatus > Juri ja Sergei Melkonov Hiiumaal  
 
Juri ja Sergei Melkonov Hiiumaal

Juri Melkonovi raamat "Moonsundi patareid" on rannapatareidest Väinamere saartel ja Läänemaal alates I maailmasõjast kuni 1958. aastani. Sel perioodil ehitati rannapatareisid Saaremaal, Hiiumaal, Muhus, Vormsil, Osmussaarel, Abrukal ja Ruhnus ning Läänemaal Virtsus ja Põõsaspeal. Raamatus on 150 fotot ja joonist, paljud neist avaldatakse trükis esmakordselt.
102 lehekülge. Riia 2003. Vene keeles.
Vaata lähemalt www.melkon.lv

5.-6. juulil oli autor Hiiumaal oma raamatut esitlemas. Ühtlasi vaadati üle ka enamus Hiiumaa rannapatareide asukohti.

"Moonsundi patareid" on müügil Kärdlas Hiiumaa muuseumi Pikas Majas, hind 50 krooni.
Väga huvitav raamat on saadaval
Urmas Selirand
Hiiu Leht 8. juuli 2003

Möödunud nädalavahetusel käis Hiiumaal ühe huvitava uudisraamatu autor ja kirjastaja Juri Melkonov Riiast Läti Vabariigist. Kaasas oli tal trükisoe raamat "Batareei Moonsunda".

Nn Moonsundi arhipelaag on läbi mitme välisriigi (sõjaliste) paberite kulgev meie läänesaarestiku nimetus, siit ka raamatu pealkiri. Tõlkes võiks raamatu pealkiri kõlada vast "Muhu väina elik Lääne Eesti saarte patareid". Kitsas huviliste ja osalt ka asjaliste ringis (eks sõjalised asjad ole ikka pisut salapärased) sai peetud raamatu esitlus, mis ühendati retkega Hiiumaa kaitserajatistele. Ei taha praegu raamatut arvustada, aga eks väikesi ebatäpsusi ikka ette tuleb – kohanimed, mõned valed järeldused teabe puudumise ja vähesuse tõttu jms ...

Samas peab ütlema, et suur töö on ära tehtud, et vähegigi valgustada meie kindlusarhitektuuripärandit. Raamat algab I Maailmasõja eelse ja aegse patareide ajalooga, edasi kirjeldatakse esimese Eesti Vabariigi aegseid rannakindlustusi.

II Maailmasõja kindlustustest käsitletakse kõiki teadaolevaid patareisid Saaremaal, Muhus, Hiiumaal, Abrukal, Ruhnus, Osmussaarel, millest meile muidugi Hiiumaa kõige põnevam.

Järgneb nõukogude rannakaitsedivisjoni laialisaatmise lugu. On mida lugeda, millest mõtelda, mida minna vaatama meie metsadesse. Siia juurde peab lisama, et Hiiumaal on kogu kaitserajatiste ja rannapatareide süsteem kõige paremini säilinud kuni pisidetailideni ja seda kogu endise Nõukogude Liidu territooriumi kohta. Eriti haruldane on patarei nr. 26 Tahkunas ja I MS patarei nr. 39 sealsamas lähedal. Pole vist patt haruldusvõrdluseks öelda, et asi on võrreldav Vaemla villatehase masinate või kasvõi Kõpu majakaga.

Autorist saan öelda niipalju, et see rannasuurtükiväe huvi tuleb eelnevast elust ja perekonnast. Juri Jurjevits Melkonovi isa, Armeeniast pärit vanemleitnant Juri Nikolajevits Melkonov oli Kuramaal patarei nr. 456 komandöri asetäitja ja seejärel teenis Saaremaal 1956–1958. Pere elas Läbara külas. Edasi liiguti Riiga ja seal on autoril oma ettevõte SIA "RTC BASK". Antakse välja ka ajakirja "Musu Rajons", mis tutvustab Riia ümbruse rajoone ja kus ilmuvad ka Juri Melkonovi reisikirjad-reportaazid üle maailma tehtud sõitudest-uurimisretkedest. Eesti keeles on ilmunud inglise kirjaniku Arthur Ransome raamat "Racundra esimene merereis", kus palju juttu Eestist ja pisut ka Hiiumaast. Juri Melkonov kirjastas teise inglase Ted Alexanderi raamatukese "Ransome in Estonia" ja see toimetati Eestisse ja jagatakse kõigisse Eesti koolidesse. Hiiumaale tuldi siis otse Briti suursaadiku vastuvõtult Tallinnast.

Raamat on küll ainult venekeelne, aga selle oskust pole me vist veel päris minetanud, rikkalikult on fotosid nii meie muuseumi kui teiste muuseumide ja eraarhiivide kogudest. Hiiumaal saab raamatut osta Pikast Majast ja osa saadame Kassarisse.
Palli

Palli
Palli Palli
Palli Palli. Sergei ja Juri Melkonov
Sergei ja Juri Melkonov
Ristna
Ristna
Ristna Ristna
Ristna Ristna Kõpu
Kõpu
Sõru  34 (IV-120/50)
Sõru 34 (IV-120/50)
Sõru 34 (IV-120/50)

Juri Melkonov
Juri Melkonov
Sõru 34 (IV-120/50) Sõru 34 (IV-120/50) Sõru
Tohvri BS-44 (IV-130/50)
Tohvri BS-44 (IV-130/50)
Tohvri BS-44 (IV-130/50)

Sõru muuseum
Sõru muuseumis
Sõru muuseum

Sõru muuseum
Sõru muuseum


Tagasi